نمایش نتایج: از 1 به 4 از 4

موضوع: اعصبانیت غیر قابل کنترل

4565
  1. بالا | پست 1

عنوان کاربر
    کاربر انجمن
    شماره عضویت
    47856
    تشکـر
    0
    تشکر شده 0 بار در 0 پست
    میزان امتیاز
    0

Post اعصبانیت غیر قابل کنترل

سلام دوستان بنده پسر جوانی 23 ساله هستم و توسط خانوادم پدرم و خواهرم همیشه مورد تحقیر و تنش قرار گرفتم از بچگی تا به الان مادرمم که وقتی بچه بودم اذیتم میکرد و بعد یک مدتی وقتی سنم پایین بود از پدرم جدا شدن و من با پدرم و خواهر بزرگ تر از خودم که نا تنی هست زندگی میکنم من هر روز توسط پدر و خواهرم مورد تنش و فحش های نا سزا قرار میگیدم و حرفایی که در طی روز ازشون میشنوم این که تو یک سرباری تو یک ادم اضافه تو خونه ای و ازین حرف ها حتی بار ها منو زیر بار لقد و کتک گرفتن طی این 15 سال انقدر توی خودم ریختم و چیزی نگفتم همش تبدیل به عقده شد و طی این یک سال هر دعوایی صورت میگیره من هم مجبورم بهشون اسیب فیزیکی برسونم وقتی از کنترل خارج میشم بیشتر به خودم صدمه جسمی وارد میکنم حدود یک ماهه پیش بی دلیل عصبانی شدم و با مشت گذاشتم توی دیوار و استخون کف دستم شکست و کار به جراحی کشیده شد تا به الان دوتا عمل جراحی گذروندم دستم هنوز داخل گچ مونده حتی دیگه نمیتونم انگشت هام رو حس کنم از وقتی هم که این عمل جراحی رو گذروندم با یک مشکل جدید مواجه شدم که اونم این که یک تنش کوچیک باعث میشه تنم بلرزه و تنگ نفس بگیرم و بدنم بی حس شه این تجربه رو چند بار وقتی اتاق عمل بودم و بستری بودم تجربه کردم خواهش میکنم کمکم کنید

2. بالا | پست 2

عنوان کاربر
    تیم مشاوره
    شماره عضویت
    39631
    تشکـر
    0
    تشکر شده 473 بار در 393 پست
    میزان امتیاز
    7

پاسخ : اعصبانیت غیر قابل کنترل

سلام به شما دوست عزیز
    قابل درک هست که این شرایط برای شما با فشار روحی زیادی همراه شده است اما دقت کنید که آسیب زدن به خودتاند کمکی به بهبود شرایط روحی شما نمی کند در این مسیر شما در زمان فعلی یک آقای جوان بالغ هستید و در کنار احترام به خانواده می توانید مسیر رشدی خودتان را سپری کنید.
    خب بهتر است که دوره های روان درمانی را شروع کنید و با بهبود شرایط روحی خودتان در کنار تجربه شرایط روحی بهتر می توانید برای ادامه مسیر زندگیتان نیز تصمیم گیری کنید .
    ویرایش توسط ravanshenas-therapy : 02-23-2022 در ساعت 02:13 PM

3. بالا | پست 3

عنوان کاربر
    کاربر فعال
    شماره عضویت
    40604
    تشکـر
    214
    تشکر شده 139 بار در 101 پست
    میزان امتیاز
    5

پاسخ : اعصبانیت غیر قابل کنترل

کلیدی ترین نکات مدیریت صحیح خشم
    ارزیابی منطقی اولیه
    یک نقطه شروع خوب برای آموختن نحوه مقابله با خشم، تجزیه و تحلیل ارزیابی های اولیه خود است.

دریک ارزیابی اولیه از رویدادی ناکام کننده و مشکل ساز ، باید معین کنید، که آیا آن مسئله، ارزش ناراحت شدن را دارد یا نه؟

همه ما انتظارات و خواسته هایی داریم که همیشه معقول و منطقی نیستند .
    بهتر است تلاش کنید تا بررسی منطقی بودن ارزیابی های خود را به صورت یک عادت در آورید.

اگرچنین فکر می کنید که ” تمام کارها باید همیشه مطابق میل من پیش برود ” و یا ” دیگران باید همیشه با من خوب رفتار کنند” خشمگین می شوید.

لازم است به خودتان یادآور کنید که دنیا بر اساس خواسته ها و آرزوهای ما اداره نمی شود و شما کنترلی بر رفتارهای دیگران ندارید.

با این کار مانع از آن می شوید تا باورهای غیرمنطقی، رفتارتان را مدیریت کنند و حال تان را تحت تاثیر قرار دهند.

آرام سازی خود را یاد بگیرید.
    آرام سازی یک مرحله مهم در مدیریت احساسات شدید است.

وقتی خشمگین هستید، استفاده از مهارت آرام سازی خود بسیار مفید و اثر بخش است. می توانید از احساس خشم خود به عنوان نشانه ای برای شروع آرام سازی خود، استفاده کنید.

بنابراین با استفاده از مهارت های تنفس آرام و عمیق و ریلکسیشن، در مدتی کوتاه خود را آرام سازید. سپس در وضعیت بهتر و آرام تری راه حل های خودتان را بررسی کنید
    خودآرام سازی به شما کمک می کند تا بتوانید برخورد منطقی تری داشته باشید.

علاوه بر این، می توانید از آرام سازی خود برای آماده کردن خود در جهت مواجه شدن با موقعیتی خشم انگیز، استفاده کنید.

به عنوان مثال چشم های تان را ببنیدید و از خودتان بپرسید: ” دفعه ی قبلی، چه واکنشی نشان دادم؟ آیا آن واکنش، مناسب بود یا نه؟ بهتر است این بار چگونه رفتار کنم؟”

واکنش تان را انتخاب کنید.
    ممکن است با خودتان بگویید، انتخاب کردن واکنش به چه معناست؟!

آیا مدیریت احساسات شدید با این روش ممکن است؟

من خشمگین هستم، پس پرخاش می کنم و فریاد می زنم.

واقعیت آن است که خشم به خودی خود، باعث نمی شود که به شیوه ای خاص عمل کنیم؛ بلکه ما خشمگین می شویم و انتخاب می کنیم که به روش مناسب اجتماعی یا به روش نامناسب اجتماعی، پاسخ دهیم.

بنابراین بهتر است در گام اول، این حقیقت را بپذیرید که خشمگین هستید. در مرحله ی بعد، به این سوال پاسخ دهید که ” می خواهم با خشمم چگونه برخورد کنم؟ آیا تصمیم دارم آن را به شکل پرخاشگرانه ای بروز دهم و یا واکنش موثری نشان دهم؟

آنچه دانستن آن در اینجا مهم است، عبارت از این است که شما دارای قدرت انتخاب و در عین حال، مسئول هستید که تصمیم بگیرید در موقع خشم، چگونه واکنش نشان دهید.
    به سمت حل مساله حرکت کنید.
    در صورتی که گام های قبلی را به درستی پشت سر بگذارید، می تواند به درستی مساله تان را حل کنید.

به عنوان مثال در صورتی که انتظارات مدیرتان ناراحت و عصبانی هستید، می توانید خودتان را آرام کنید. انتظارات تان را مجسم کنید و گفت و گویی را شکل دهید که به جای مشاجره، به حل مساله منجر شود.

به عنوان مثال ممکن است بگویید ” من از نادیده گرفته شدن تلاش هایم در طول این مدت، بسیار ناراحتم و انتظار دارم تا بازخوردهای روشن تری از جانب شما دریافت کنم”.
    شروع صحبت تان با ” من” و توصیف دلیل ناراحتی تان به طرف مقابل، به شما کمک می کند تا شرایط را توضیح دهید و به خواسته تان برسید.

منبع: مشاورانه
    ویرایش توسط MohsenPSY : 02-23-2022 در ساعت 02:24 PM

4. بالا | پست 4

عنوان کاربر
    کاربر فعال
    شماره عضویت
    40604
    تشکـر
    214
    تشکر شده 139 بار در 101 پست
    میزان امتیاز
    5

Lightbulb پاسخ : اعصبانیت غیر قابل کنترل

راه های بهبود عزت نفس برای از بین بردن تحقیرهای دوران کودکی
    یکی از راه‌های افزایش عزت نفس اهمیت دادن به خود و علاقه‌مندی‌هایتان است. زیرا زمانی که شما به ظاهر خود اهمیت می دهید، احساس با ارزش بودن می‌کنید. بنابراین باید همیشه در برنامه روزانه خود، وقتی را صرفا به خودتان اختصاص دهید.

روحیه انسان همواره به تغییر نیاز دارد. کار کردن در یک محیط دیگر، سفر کردن، تفریح با دوستان و گذراندن زمان بیرون از خانه، انگیزه شما را افزایش می‌دهد.

برای این‌که احساس بهتری نسبت به زندگی خود داشته باشید، بهتر است ارزش‌ها یا اصولی که زندگی شما قرار است بر آن محور متمرکز شود را تعیین کنید. سپس زندگی خود را ارزیابی کنید و تعیین کنید کدام قسمت‌ها با ارزش‌های شما هماهنگی ندارد. در نهایت می‌توانید تغییرات لازم را اعمال کنید و از زندگی لذت ببرید.

یکی از راه‌های افزایش عزت نفس در بزرگسالان این است که هر دستاوردی را که در مسیر زندگی خود کسب کرده‌اید، بدون توجه به میزان آن یادداشت کنید. زیرا یادآوری دستاوردها همیشه احساس غرور و خرسندی را در درون فرد ایجاد می‌کند.
    قبل از هر چیز باید شخصیت خودتان را به خوبی بشناسید. سپس مرزهای شخصی خود را تعیین کنید و اجازه ندهید دیگران از آن ها عبور کنند. به عبارت دیگر واکنش درست در شرایط مختلف را یاد بگیرید. در تصمیم‌های خود قاطع باشید و به دیگران اجازه ندهید از شما سوء استفاده کنند.

افزایش عزت به نفس
    شکست بخش ضروری از رشد و یادگیری است
    . بنابراین هیچ گاه نباید از شکست خوردن بترسید و خود را برای شکست سرزنش نکنید. شکست نشان دهنده تلاش شما است. فراموش نکنید که همیشه می توانید برای دستیابی به موفقیت از تجربه‌های شکست‌ها استفاده کنید.

افکار تکراری که همیشه در مغز شما در حال گردش هستند را متوقف کنید. همیشه زمان خود را با کار خوب پر کنید تا افکار تکراری و بیهوده به سراغتان نیایند.

برای کسب اطلاعاتی در خصوص افزایش عزت نفس در بزرگسالان می‌توانید از راهنمایی‌های روانشناس مرکز ستاره ایرانیان استفاده کنید
    .

باورهای منفی را شکست بده
    برای تقویت عزت نفس، باید باورهای منفی‌ای را که نسبت به خودتان دارید، شناسایی کنید و آنها را به چالش بکشید.

دکتر ویلیامز می‌گوید: «شما باید باورهای‌تان را بررسی کنید و ببینید که چگونه آنها را کسب کرده‌اید و چرا به آنها باور دارید. آنگاه به طور فعال شروع کنید به جمع‌آوری و نوشتن شواهدی که آنها را نقض می‌کند.»
    شناسایی اندیشه‌های منفی‌ای را که درباره‌ی خودتان دارید، یاد بگیرید. برای مثال، ممکن است به خودتان بگویید که برای درخواست یک شغل جدید، «زیادی احمق» هستید یا اینکه «هیچ کس به شما اهمیت نمی‌دهد». دکتر ویلیامز پیشنهاد می‌دهد که این افکار منفی را شناسایی کنید و آنها را روی یک تکه کاغذ یا یک دفتر خاطرات یادداشت کنید و از خودتان بپرسید که سر و کله‌ی این افکار منفی از چه زمانی پیدا شده است.

سپس، شروع به یادداشت کردن شواهدی
    کنید که این باورهای منفی را به چالش می‌کشند. «من در حل جدول کلمات متقاطع مهارت زیادی دارم.» یا «خواهرم هفته‌ای یک بار تلفن می‌زند تا با هم حرف بزنیم.» همچنین سایر چیزهای مثبتی را که درباره‌ی خودتان می‌دانید، بنویسید. مثلا «من آدم باملاحظه‌ای هستم» یا «آشپزی من عالی است» یا «دیگران به من اعتماد دارند». همچنین حرف‌های خوبی را که دیگران درباره‌تان می‌زنند، نیز بنویسید.

هدف‌تان این باشد که دستِ کم پنج مورد در فهرست‌تان یادداشت کنید و به طور منظم موارد دیگر را به آن اضافه کنید. سپس این فهرست را جایی قرار دهید که بتوانید آن را ببینید. با این کار می‌توانید به یاد بیاورید که چقدر خوبید!

دکتر ویلیامز می‌گوید: «این کار برای این است که به افراد کمک کند تا متوجه شوند که مانند هر کس دیگری، در کنار نقاط ضعف، نقاط قوت هم دارند و همچنین اینکه شروع به تشخیص این نقاط قوت در خودشان کنند.»

او می‌گوید: «ممکن است اعتماد به نفس پایین شما در زمان حال، به خاطر اتفاقاتی باشد که در زمان کودکی و نوجوانی‌تان رخ داده‌اند. اما در هر سنی که باشید می‌توانید رشد کنید و راه‌های جدیدی برای شناخت خودتان پیدا کنید.»

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)